Niečo o kávovníkoch -

 

Kávovníky sú početná skupina nižších tropických rastlín. Všetky druhy sú drevnaté ich veľkosť sa pohybuje od nízkych kríkov až k 15 metrov vysokých stromov. Korene dosahujú hĺbku 1,5 metra.

 Arabika dorastá do 3 – 5 metrov.  Jej kmeň  je rovný a hladký s dlhými, tenkými a pružnými konármi.  Má kožené listy. Robusta je strom, ktorý dorastá od 7 až do 13 metrov. Má  úzke, oválne listy.  Na plantážach udržujú stromy vo výške 2 až 3 metrov, aby sa o ne dalo lepšie starať. Niekde sa tradične vedľa kávovníkov pestujú banánovníky, aby chránili kávovníky pred slnkom.  Je zrejmé, že sa môžu zavlažovať a hnojiť, ale tento luxus si môžu dovoliť len veľké plantáže, pretože sú náročne na vybavenie po finančnej stránke. Oba druhy kávovníkov, arabika aj robusta obľubujú teplé podnebie tropickej zóny v okolí rovníka. Arabika rastie na stranách kopcov v nadmorskej výške od 900  - 2000 m. Robusta od 200 – 600 metrov. Arabika miluje striedanie ročných období a uprednostňuje mierne teploty v rozmedzí od 15°C do 24°C. Robusta netoleruje takéto výkyvy teplôt a najlepšie rastie v zónach so stabilnou teplotou medzi 24°C a 29°C. Robusta je síce menej prispôsobivá, čo sa týka teploty, ale zase je menej náchylná na choroby. Potom ako rastlina dosiahne vek, keď začne dávať plody, rodí až 40 rokov.

Praženie -

 

je v podstate zahriatie zelených zŕn na teplotu medzi 200 a 240°C, tak aby nedošlo k spáleniu.

 

Kultúrne rozdiely a spôsoby pestovania kávy majú hlavný dopad na to ako sa káva bude pražiť.

 

-          Bledé alebo ľahké praženie  -  je vhodné pre jemné kávy , keď treba vyzdvihnúť kvetinové a ovocné vône. Zrno sa stáva bledohnedým a je suché

 

-          Stredné alebo americké praženie – takisto vhodné pre jemné kávy so stredne ľahkým telom, a určitou bohatosťou arómy, ktorá je príjemná na konzumáciu

 

-          Plné – vyššie praženie spôsobené dlhším časom praženia

 

-          Kontinentálne   - vhodné na dodanie silneja horkej chuti. Zrná sa stávajú veľmi tmavými a majú mastný povrch

 

-          Talianske espresso -  tento typ praženia privádza zelené zrno až na hranicu jeho možností a je veľmi zložité ho vykonať, aj keď dáva veľmi uspokojivé výsledky. Espresso zrno získava lesklý povrch a stáva sa tmavo hnedým. Tieto zrná sú vhodné na jemné mletie, čo je rozhodujúce pre prípravu espressa.

Mletie -

 

Bez ohľadu na to, aký mlynček sa použije, výsledky by mali byť viac menej také isté a to:

 

-          Extra jemný prášok (turecká káva)

 

-          Veľmi jemný prášok ( espresso )

 

-          Jemný prášok ( moka)

 

-          Stredne jemný ( filtrovaná káva)

 

-          Stredne hrubý prášok ( filtrovaná káva,  variče)